16.12.2024

Pedagogická fakulta oslavuje 75. výročie

Autor: Iveta Scholtzová, Radoslav Rusňák


Pedagogická fakulta (PF) je jednou zo zakladajúcich a zároveň najstarších fakúlt Prešovskej univerzity (PU) v Prešove. V tomto roku oslavuje už 75. výročie svojho založenia a pri tejto jubilejnej príležitosti fakulta v dňoch 19. – 20. septembra 2024 usporiadala medzinárodnú vedeckú konferenciu s názvom „Transformácia edukácie v predprimárnom, primárnom a špeciálnom vzdelávaní v 21. storočí“. V prvý deň konferencie, 19. septembra 2024, sa v nádherných priestoroch Skladu soli na Solivare uskutočnilo za účasti mnohých významných hostí „Slávnostné zhromaždenie Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove pri príležitosti 75. výročia založenia Pedagogickej fakulty“ a okrem krásneho kultúrneho programu bolo spojené s odovzdávaním pamätných medailí PF PU. Druhý deň konferencie, 20. septembra 2024, sa už niesol v atmosfére konferenčných rokovaní na akademickej pôde PF, ktoré dominantne reflektovali súčasnú transformáciu edukácie v kontexte 21. storočia. 

Významné postavenie PF vo zväzku fakúlt PU je nespochybniteľné. História PF sa totiž odvíja už od roku 1949. Ide o medzníkový rok založenia prvej PF na východnom Slovensku, ktorá vznikla v Košiciach ako pobočka bratislavskej PF Slovenskej univerzity vládnym nariadením z 24. mája 1949. Tým sa vytvoril základ, z ktorého postupne vyrastali ďalšie fakulty pre vysokoškolskú prípravu učiteľov. O tri roky neskôr, v roku 1952, bola fakulta premiestnená z Košíc do Prešova, kde v tom čase dostala dve budovy: jednu po reálnom gymnáziu (donedávna sídlo Rektorátu PU) a druhú po Daňovom úrade (budova bola vyhradená pre potreby internátu). 

V roku 1953 došlo k rozdeleniu PF a vytvorili sa dve vzdelávacie inštitúcie: dvojročná Vyššia pedagogická škola a päťročná Filologická fakulta Vysokej pedagogickej školy. Dňa 9. augusta 1959 prijala vláda vtedajšej republiky rozhodnutie o založení Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) so sídlom v Košiciach s dvoma fakultami: Lekárskou v Košiciach a Filozofickou so sídlom v Prešove. Tak zanikla Filologická fakulta Vysokej pedagogickej školy a Vyššia pedagogická škola sa týmto v roku 1959 pretransformovala na Pedagogický inštitút. Na Pedagogickom inštitúte, na ktorom sa začala príprava učiteľov s vysokoškolským vzdelaním aj pre ročníky 1. – 5. základnej školy, bolo štúdium štvorročné.

Na základe zákonného opatrenia predsedníctva Národného zhromaždenia (č. 166/64 Zb. z 12. augusta 1964) sa od školského roku 1964/65 namiesto pedagogických inštitútov začali zriaďovať Pedagogické fakulty, a preto od uvedeného školského roku vstupuje príprava učiteľov pre základné deväťročné školy na východnom Slovensku do kvalitatívne novej etapy. 
Zákonom č. 361 Národnej rady Slovenskej republiky z 10. decembra 1996 o rozdelení UPJŠ v Košiciach sa táto univerzita rozdelila na dve vysoké školy – existujúcu UPJŠ v Košiciach a PU v Prešove. 

Z naznačených okolností a udalostí vyplýva, že za uplynulých viac ako 75 rokov prešla najväčšími zmenami práve PF. Rozhodujúce je, že vo väčšine prípadov mali všetky premeny tejto inštitúcie progresívny charakter. 

Pedagogická fakulta ako súčasť Prešovskej univerzity v Prešove
S účinnosťou od 1. januára 1997 došlo aj k rozdeleniu vtedajšej PF UPJŠ na PF PU a Fakultu humanitných a prírodných vied PU. Rok 1997 je prelomovým aj v súvislosti s tým, že PF PU sa začala prioritne orientovať len na prípravu učiteľov pre 1. stupeň základných škôl. Rovnako ako v minulosti, aj v súčasnosti, hlavne v súvislosti s kurikulárnou reformou, je zvyšovanie kvality výchovy a vzdelávania aj na PF neoddeliteľným komponentom európskej vzdelávacej politiky a významnou súčasťou širšieho rámca kvality vzdelávacieho systému. Jeho kvalita je predovšetkým v rukách pedagógov, rodí sa z ich pedagogického poznania, konania a správania. 

PF má v súčasnosti právo realizovať bakalárske, magisterské a doktorandské štúdium v dennej a externej forme v študijných programoch v oblasti predškolskej a elementárnej pedagogiky a špeciálnej pedagogiky a absolventom udeľovať akademické a vedecko-pedagogické tituly. Aktuálne na fakulte študuje viac ako 1 700 študentov. PF realizuje tiež rozširujúce štúdium a rigorózne konania a má právo uskutočňovať habilitačné konanie a inauguračné konanie v odbore učiteľstvo a pedagogické vedy. Fakulta tiež vytvára personálne, materiálno-technické, priestorové i finančné podmienky pre úspešnú realizáciu svojich zámerov. 
Pedagogickú, vedeckovýskumnú a organizačno-technickú činnosť na fakulte v súčasnosti zabezpečuje 82 zamestnancov, z toho 6 profesorov, 15 docentov, 5 univerzitných docentov, 30 odborných asistentov s ukončeným tretím stupňom štúdia, 4 lektori, 4 výskumní pracovníci a 18 administratívno-technických zamestnancov, ktorí pôsobia na 6 katedrách a dvoch výskumných centrách – centre výskumu detskej reči a kultúry a výskumnom centre kognitívnej edukácie. 

Dôkazom kvality práce zamestnancov fakulty sú najmä veľmi pozitívne ohlasy na absolventov, ktoré fakulta každoročne registruje od zamestnávateľov v rámci svojho vnútorného systému kvality. Pracovníci fakulty si plne uvedomujú aj úlohy vedy a výskumu v ich pracovnom profile. V tejto oblasti vedy sa tvoriví pracovníci PF zameriavajú na základný i aplikovaný výskum a v súlade s profilom fakulty sú riešené aktuálne výskumné problémy súvisiace s prípravou pedagogických i odborných pracovníkov pre oblasti predprimárneho, primárneho a špeciálneho vzdelávania. 

Fakulta je úspešná aj v riešení projektov v rámci grantových schém KEGA, VEGA, APVV, medzinárodných projektov, ako aj v oblasti medzinárodnej spolupráce so zahraničnými univerzitami a renomovanými inštitúciami. Tvoriví pracovníci sa vo výskume venujú aj regionálne špecifickému výskumnému problému edukácie detí zo sociálne znevýhodňujúceho prostredia.
Motto PU v Prešove, ktorej integrálnou súčasťou je fakulta od roku 1997, znie ...viac ako vzdelanie. Tieto tri jednoduché slová sú prirodzenou súčasťou akademického života aj na PF. Dôkazom sú nielen aktívni študenti (situovaní tak v Študentskej rade PF, ako aj vo Vedeckej skupine študentov PF), ale aj mimoriadne zanietení pedagógovia. Vďaka tejto synergii sa na fakulte popri obvyklej výučbovej činnosti uskutočňujú aj mnohé zaujímavé vedecké, spoločensko-kultúrne i športové podujatia, z ktorých možno výberovo spomenúť Vedeckú konferenciu doktorandov DOKOPY, Študentskú vedeckú a umeleckú činnosť ŠVOUČ, Imatrikuláciu prvákov, Deň Pedagogickej fakulty, Vianočné matiné, Jesenný deň materských škôl, Volejbalový turnaj, Deň učiteľov PF, Vianočnú kapustnicu atď. 

Svoje motto má aj PF a znie ...u nás začína budúcnosť. Motto nie je vôbec náhodné. Fakulta ho totiž svojou činnosťou realizuje v troch súbežných rovinách – (1) na PF štartuje budúcnosť mladých vedeckých pracovníkov, ktorí raz preberú štafetu po starších skúsených kolegoch a stanú sa nasledovníkmi dobrých tradícií fakulty; (2) na PF začína aj budúcnosť študentov, ktorí sa rozhodli pripraviť sa na svoju profesionálnu životnú dráhu učiteľa práve na akademickej pôde fakulty; a (3) prostredníctvom úspešných absolventov sa fakulta výraznou mierou podieľa aj na budovaní základov toho najcennejšieho, čo naša spoločnosť má, a to budúcnosti detí. O ich krajšiu budúcnosť sa PF usiluje už 75 rokov. A v tomto úsilí bude s entuziazmom pokračovať i nasledujúce desaťročia.

Iveta Scholtzová
Radoslav Rusňák

Foto:
Tomáš Telepák
Vladimír Piskura
Peter Holdok